Starostwo powiatowe w Toruniu

<p><strong>Starostwo powiatowe w Toruniu</strong></p>
Typologia
Użyteczność publiczna
Lokalizacja
Toruń
Inwestor
Starostwo powiatowe w Toruniu
Powierzchnia
15180 m2
Data powstania
2024

Projekt nowej siedziby starostwa powiatowego w Toruniu jest konkursową koncepcją na budynek mający mieścić w sobie wszystkie najważniejsze urzędy szczebla powiatowego w Toruniu. Wytycznymi do konkursu było przede wszystkim rozwiązanie zaawansowanej funkcji wielooddziałowego urzędu w bryle, która powinna być reprezentacyjna i odpowiednio wyeksponowana w kontekście szerokich połaci pustych przestrzeni w otoczeniu budynku. Budynek miał być energooszczędny, ekologiczny i zapewniać wszelkie udogodnienia Użytkownikom – zarówno tym zatrudnionym jak i interesantom.

 

Budynek zaprojektowano jako prostopadłościenną bryłę o rzucie prostokąta z otwartym przez wszystkie kondygnacje atrium wypełnionym zielenią w centralnej jego części. Przykrycie atrium zaprojektowane zostało jako nadmuchiwana struktura z folii ETFE zapewniająca odpowiedni mikroklimat we wnętrzu. Funkcja rozmieszczona została zgodnie z ilością i rodzajem interesantów przewidzianych dla każdego wydziału – na najniższych kondygnacjach znalazły się urzędy najczęściej odwiedzane a na najwyższych biura i wydziały o mniejszej liczbie Użytkowników.

 

Elewacje budynku zaprojektowano na dwa sposoby z uwzględnieniem oddziaływania Słońca na każdą z nich. Elewacje północną i zachodnią wykonano w całości ze szkła maksymalizując zyski światła w ciągu dnia; zastosowano również ruchome panele z teksturowanego szkła ograniczające możliwość bezpośredniego wglądu do budynku z zewnątrz. Elewacje południowa i wschodnia wyeksponowane na bezpośrednie promienie słoneczne zaprojektowane zostały jako elewacje o „podwójnej skórze” – pomiędzy pierwszą warstwą szkła przyległą bezpośrednio do pomieszczeń wewnątrz, a drugą warstwą cienkiego szkła na zewnątrz budynku ukształtowano bufor w postaci pustej przestrzeni magazynującej ciepło w zimie i zapewniającą chłód w lecie poprzez wymuszenie ruchu powietrza. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć przegrzewanie się budynku w okresie letnim oraz naturalne dogrzanie go promieniami słonecznymi w zimie. Dodatkowo na zewnętrznej warstwie szkła zastosowano ruchome rolety pozwalające dodatkowo zacienić pomieszczenia.

 

W otoczeniu budynku zaprojektowano miejsca postojowe, ławki, skwery, postoje dla rowerów, „parkingi” dla zwierząt oraz rozległą strefę rekreacji z placem zabaw.

Rozwiń treść

Zapraszamy do współpracy.

Skontaktuj się z nami! Dokładnie opisz swoją sprawę, a my odpowiemy tak szybko jak to możliwe.

    EnglishPoland